Erzincanlı Hafız Şerif - Biyografisi
turkusozu.com'u
beğenin
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Türkü Sözü Nota Hikaye Video Sanatçı Albüm
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Ne aramıştınız ?
Ana menü
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
Y
Z
Sanatçı Adı: Erzincanlı Hafız Şerif (Biyografi)
Doğum Tarihi: 1902
Memleketi: Erzincan
Erzincanlı Hafız Şerif (Şerif Tanındı), 1902 yılında Erzincan'ın Vakıf Bırastik köyünde (şimdiki adı Çatalören) doğdu. Babasının adı Hafız Ebubekir, annesinin adı Zeliha'dır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Erzincan Rus işgali altına girince Şerif'in ailesi de 'muhacir' oldu. O yıllarda 12 yaşlarında olan Şerif, annesini bu göç sırasında yitirdi. Babası daha sonra aralıklı olarak üç yeni eş ile evlenmiştir.

Şerif, hafız olan babasının izini sürerek hafızlık alanında yol aldı ve 14 yaşında gereken sınavı vererek hafızlık belgesine sahip oldu. Genç yaşında Sümbül Hanım'la evlendirilen Şerif Tanındı, Çolhasa (Soğukoluk) köyünde imamlık yaparken, sesinin güzelliğiyle dikkati çekmeye başladı. Kısa bir süre sonra Erzincan merkezindeki Ulu Cami'ye müezzin olarak atandı. Bu dönemi, İstanbul'da yine müezzinlik dönemi izledi. Bu arada biri erkek, üçü kız, dört çocuğu olmuştur. Müezzinlik yaptığı dönemde zaman zaman halk gazinolarında türküler söyledikten sonra ünü yayılınca taş plaklar doldurmaya başlayarak, "Erzincanlı Şerif" adıyla ünlendi. 1938’den sonra tekrar Erzincan’a döndü. Mığısı, Bırastik, Horan köylerinde imamlık yaptı. Son görev yeri yine kendi köyü oldu. 1948 yılında kendi köyünde hastalanıp vefat etti.

(Kalan Müzik'ten çıkan Erzincanlı Hafız Şerif adlı albümün kitapçığından)

Sanatçılarımızın biyografileri internet kaynaklarından derlenmiştir. Eğer hatalı ve yanlış bilgiler içeriyorsa lütfen bizimle iletişime geçiniz. Yayımlanan biyografiler sadece paylaşım amaçlıdır ve ticari olarak kullanılmamaktadır. Ayrıca istenildiği taktirde kaldırılabilir.